EllaCS
Home > Produkty > Oftalmologické implantáty > CERKLÁŽNÍ PÁSEK

Implantát určený k léčbě odchlípení sliznice – CERKLÁŽNÍ PÁSEK

Neaktivní implantabilní zdravotnický prostředek
 

Základní popis

 
Cerklážní pásek je vyroben z elastické silikonové pryže určené pro lékařské použití. Dvě značky (malé výstupky) jsou umístěny 60 mm od sebe na koncích pásku. Značky slouží ke standardizování fixace pásku. Pásek cirkulárně komprimuje skléru v oblasti ekvátoru. Zkracuje obvod oka, vchlipuje skléru a tvoří arteficiální ora serrata. 
Cerklážní_pásek
Cerklážní_pásek
ModelDélka [mm]Šířka [mm]Výška [mm]
A1110.02.00.7

Indikace

  • Cerklážní pásek slouží k prevenci odchlípení sítnice. Zajišťuje sklerotomie při pars plana vitrektomii. Cerkláž zároveň usnadňuje preparaci sklivce. Slouží k léčbě odchlípení sítnice různého původu a typu, např. trakčního odchlípení, odchlípení bez trhliny nebo otvoru v sítnici, odchlípení s mnohočetnými trhlinami nebo otvory v sítnici v oblasti ekvátoru.

Kontraindikace

  • Infekční onemocnění v oblasti předního segmentu oka, nevhodná anatomická dispozice předního segmentu (mikroftalmus, jizevnaté změny tkání nedovolující krytí pásku, alergie na silikon). 

 

Potenciální komplikace

  • Při fixaci pásku může operační chybou dojít při zakládání a dotahování episklerálních stehů zejména na očích se zeslabenou sklérou k perforaci bulbu. Komplikace je většinou klinicky němá. Při větším roztržení skléry je nutná sutura a založení stehu v jiné lokalizaci. Při krvácení je namístě podání hemostyptik popřípadě při intrabulbárním krvácení či poškození sítnice i konverze na PPV.
  • Časné komplikace: zvýšená nitrooční tenze (obvykle přechodného rázu), nitrooční městnání krve a nitrooční hypertenze v důsledku útlaku venae vorticosae (je nutná operační revize, popřípadě s explantací pásku.
  • Pozdní komplikace: Dehiscence spojivky nad cerklážním páskem, dekubity skléry vedoucí někdy až k perforaci bulbu. Při výskytu uvedených komplikací je nutné cerklážní pásek odstranit. K vedlejším subjektivním vjemům nemocného patří pocit tlaku pod víčkem, kosmetické deformace na spojivce, zejména při stranovém pohledu. Tyto projevy jsou odvislé od metodiky operace a jejího provedení chirurgem, nesouvisejí s vlastnostmi výrobku.
Vytisknout stránku Vytisknout stránku       Poslat link na e-mail Poslat odkaz na e-mail